Jak správně vybrat vhodného koně
Přizpůsobilost a pohyb
Přizpůsobilost je velmi subjektivní věc,každý má jinou představu o tom, co se mu líbí a co ne. Nejdůležitější je mít koně, který je pro svou práci dobře stavěný a má správné dispozice k pohybu, který od něj vyžadujete. Klíčem je vzít v úvahu, jak je váš kůň stavěný, což ovlivňuje jeho výkon a způsob, jakým s ním budete pracovat.
Tyto ukazatele by vám měly pomoci:
KRK - Kůň používá krk jako důležitý nástroj k udržení rovnováhy. Proto je dobré, není-li krk ani příliš krátký, ani příliš dlouhý a kůň ho má dobře osvalený. Příliš krátký a/nebo příliš hluboko posazený krk může bránit lehkému vedení koně, takže vám pravděpodobně značně "potáhne" za otěže. Příliš dlouhý, štíhlí krk zase může způsobit , že bude kůň hůře ovladatelný. Vysoko posazený krk může bránit zaoblení hřbetu a zhoršovat ovladatelnost koně. Koně s velmi vysokým krkem bývají často velmi nervózní a napjatí.
HŘBET - Kůň s dlouhým hřbetem může být hůře ovladatelný a může mít větší sklon k bolestem zad. Koně s prohnutým hřbetem bývají v místech, kde se soustřeďuje váha jezdce poněkud slabší, takže je těžší je vést a přimět k lehkému pohybu.
ZADNÍ NOHY - Aby kůň mohl podávat dobrý výkon, musí mít ohebné klouby zadních končetin. Má-li zadní nohy ztuhlé nebo špatně ohebné, může mu to působit potíže. Musí jít obou mi nohami pravidelně.
PŘEDNÍ NOHY A PLECE - Někteří koně mojí v zadních nohách spoustu energie, ale plece a přední nohy postrádají plynulý pohyb, takže proud energie plynoucí ze hřbetu se vpředu poněkud zablokuje. Kůň potřebuje mít v plecích volnost, aby se mohl plynule pohybovat. Stejně jako u zadních končetin je i u předních důležité, aby se pohybovaly v přesně sladěném pohybu.
CELKOVÉ DRŽENÍ TĚLA - Aby jízda a práce s koněm byly bez problémů, je velmi prospěšné, má-li kůň dobré přirozené držení těla, což znamená tělo jakoby se mírně zvedající "nahoru" odzadu k hlavě a zaoblenou celkovou siluetu (z pohledu zboku).
TĚLESNÁ KONSTRUKCE - "Kůň pro výcvik" je velmi běžné označení, a protože to může vypadat jako samozřejmost, je velmi důležité, aby byl váš kůň pro práci, kterou po něm vyžadujete, dobře stavěný. Lehčí koně mají výhodu větší rychlosti a obratnosti, ale větší koně mají oproti nim větší tah a ryze fyzickou sílu.
TEMPERAMENT
Jak už bylo řečeno, správný temperament může být důležitější než fyzická stavba těla....a pokud je kůň vstřícný, dosáhnout u něj toho, co po něm chceme, může být snazší než u koně s dokonalými fyzickými předpoklady, se kterým se však nedá vyjít.
POSUĎTE SVÉHO KONĚ
Na svého koně se podívejte pokud možno objektivně, nekategorizujte a neposuzujte, co dělá "dobře" a co "špatně" jen zkrátka uvažte, s jakým koňským "materiálem" pracujete. Poctivé, střízlivé zhodnocení vám může pomoci vědět, ve kterých oblastech se potřebuje zlepšovat. Dobře si prohlédněte, jak se pohybuje jak je stavěný, jaký má krk, jak reaguje, jestli je spíš živý nebo pomalý. Kterou část těla má ztuhlejší? Kterou část lehkou? Který chod má nejraději? Co miluje a čeho se bojí? Jak reaguje na různé pobídky otěžemi, holeněmi a sedem? Odpovědi na tyto otázky vám poskytnou vodítko a napoví, na čem je nejvíce pracovat.
CO DĚLAT?
- Opravdu objektivně svého koně posuďte: Všimněte si, jak je stavěný a jak se pohybuje, a jakým způsobem to ovlivňuje snadnost či obtížnost ježdění a práci s koněm.
- Věnujte tomu čas, hodně času. Představte si, že jste se vydali na cestu, která nikde nekončí nebo že jste se pustili do tvorby sochy, která nikdy nebude zcela dokončena (kdyby byla, mohlo by vás to brzy začít nudit!)
- Pamatujte, že udržet koně ve vrcholové výkonnostní kondici je záležitost neustále pokračujícího vývoje.
- Všímejte si, co s koněm děláte ve dnech, kdy se mu obzvlášť daří a dělejte to více a častěji.
CO NEDĚLAT?
- Nemyslete si, že ze shirského koně můžete udělat šampiona steeplechase !
- Nepracuje s koněm, na kterého nestačíte-může to být ideální kůň pro někoho jiného.
- Nepředstavujte si, že vycvičit dokonalého jezdeckého koně je rychlá nebo snadná záležitost.
- Neporovnávejte pokroky, které děláte vy a váš kůň, s výsledky někoho jiného každý kůň každý jezdec se vyvíjí jiným tempem.
Jak naučit koně správně chodit na ruce
1. Dívejte se před sebe, vodítko držte prověšené a kráčejte kupředu. Za chůze vodítkem v ruce velmi jemně potřásejte, čímž koně povzbudíte, aby vás následoval.
2. Půjde-li s vámi, po chvíli se znenadání zastavte na místě, ale dejte si pozor, abyste vodítkem netrhli. Pokud se kůň nezastaví v reakci na signál vašeho těla, zastaví se nejpozději ve chvíli, kdy se vodítko napne na celou délku.
3. Krok jedna a dvě opakujete a všímejte si, jak se kůň přizpůsobuje vašim jemným pokynům, nakonec se naučí reagovat jen na signály "kupředu" a "stát" vysílané řečí vašeho těla, takže vodítkem v ruce už nebudete muset ani hnout.
Při procházce se kůň něčeho lekl. Řečí těla dejte znát, že se má držet dál od vašeho osobního prostoru. Aniž by jste museli napnout vodítko, přimějte jej,aby zůstal otočený hlavou k vám, a nemohl se vám vytrhnout.
Protože nemůže utéct, instinktivní nápor energie přinutí vašeho koně doslova vyskočit do vzduchu. Vodítko je povolené, a přesto hlava vašeho koně míří směrem k vám, zatímco tělem směřuje od vás, takže-ačkoli situace vypadá dramaticky jste stále v relativně bezpečné situaci.
ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ
Kůň vás předbíhá a táhne:
Zastavte se a zůstaňte stát na místě, takže kůň je nucen rovněž zastavit, jakmile se vodítko napne na doraz. Poté znovu pokračujete v chůzi a tato cvičení opakujete, jak dlouho bude třeba.
Loudá se za vámi:
Párkrát mírně zatáhněte za vodítko ve směru vaší cesty, a pokud jej to nepřiměje zrychlit krok, znovu zatahejte za vodítko a k tomu koně popožeňte dlouhým prutem nebo bičem. Přitom však dbejte na to, byste byli neustále obráceni směrem, jimž chcete jít.
Odmítá se pohnout z místa:
Opřete se mu ramenem o plece, abyste ho malinko vychýlí ke straně, takže bude k udržení rovnováhy nucen pohnout předníma nohama, jakmile vykročí, nasměrujte ho tam, kam si přejete.
Vráží do vás:
Než do vás kůň "najede", pravděpodobně od vás odvrátí hlavu, což mu umožní, aby do vás narazil plecí. Veďte tedy koně s hlavou vždy rovně dopředu nebo mírně otočenou k vám, a to tak, aby jste jej mohli pobídnout jen zatáhnutím za vodítko a nemuseli se přitom na něj dívat. Zaberte si víc fyzického prostoru, rozšiřte jej, a bude-li to nutné, kráčejte s loktem vystrčeným směrem ke koni, takže na něj narazí pokaždé, když se k vám přiblíží na dotek.
Také proti němu můžete mávnout vodítkem, abyste mu ukázali, že se má držet dál-jen to musíte udělat tak aby jste ho tím neznervózní-li nebo nevyděsili.
Ochotně vás snese u sebe
Abyste sobě i svému koni poskytli bezpečí a peotěšení ze vzájemné blízkosti, cíleně na tom pracujte. Naučte koně nechat se vodit a respektovat váš osobní prostor, zároveň mu však ukažte, že ošetřování, uždění a sedlaní je něco, co vám oběma může přinášet potěšení. Váš vzájemný vztah nezačíná tím, že na koně nasednete-chcete přece, aby byl vašim přítelem už předtím.
Čištění koně
- Některým koním se čištění nelíbí nebo jsou s toho celí nervózní.
- Všímejte si, jestli při čištění pošvihává ocasem, ohrnuje pysky, potřásá hlavou, odtahuje se od vás nebo cuká kůží. To jsou jasné znaky nesouhlasu nebo nepříjemných pocitů.
- Všimněte si zda kůň stojí uvolněně např. má svěšený spodní pysk a přivřená víčka.
- Než s čištěním začnete, je dobré koně uvázat.
- Vezměte na koně vhodný kartáč: měkký kartáč, jiní se rádi nechávají hřebelcovat tuhým umělohmotným hřbílkem.
- Využijte čas věnovaný čištění k tomu, abyste upevnili vzájemnou důvěru a pouto, než na koně nasednete
- Zvedáte-li koni nohu k vybrání z kopyt, ujistěte se, že všemi zbývajícími nohami stojí pevně na zemi.
Jak naučit koně stát na místě
1. Přesvědčte se, že jste sami vnitřně naprosto klidní a vyrovnaní
2. Vybídněte koně, aby před vámi zůstal klidně stát na určitém místě.
3. Pokud se pohne, vraťte ho v klidu zpět na místo. Buďte připraveni tento úkol opakovat, dokud to bude třeba, a hlavně buďte stále naprosto klidní a trpěliví.
4. Začne-li se kůň rozhlížet a hýbat hlavou, přitáhněte ho vodítkem zpátky, aby se stále díval přímo na vás.
5. Jakmile vydrží stát na určeném místě v klidu 1-2minuty, poplácejte ho a cvičení ukončete.
Jak naučit koně jít dopředu
1. mějte v mysli jasnou představu a záměr jít dopředu včetně toho, jak rychle a kam.
2. Mírně povolte a uvolněte vnitřní stranu stehen a pánev. Uvolněte těchto partií dovolí koni jít dopředu a učí ho naslouchat našemu tělu. Nakonec se takto naučí jít dopředu, jakmile ucítí vaše "povolení". (Další výhodou je to, že mu tím zároveň poskytnete prostor pro to, aby při pohybu zvedl a dobře nesl hřbet).
3. Nesmírně jemně se holeněmi dotkněte boků koně (koně jsou tak citliví, že ucítí i mouchu, když si na něj sedne). Jemný dotek na bocích vyvolá nervovou reakci, která aktivuje svaly na zadních nohou, takže kůň bude dělat delší kroky vpřed, hlouběji pod tělo.
4. Na podporu lehké pobídky holeněmi bude kůň možná ze začátku potřebovat pár lehounkých doteků bičíkem na zádi, aby lépe pochopil, co po něm chcete. Já používám dva doteky: "ťuk-ťuk" ...první "ťuk" je pro koně upozorněním: "Teď tě bičíkem pobídnu, abys šel víc dopředu", a druhé "ťuk" znamená už samotnou pobídku vpřed.
5. Ujistěte se, že sedíte vyváženě (nenakláníte se dopředu ani dozadu, a tudíž nebudete vůči frontálnímu pohybu koně pozadu nebo napřed). Vaše tělo a sed by pomyslně měly následovat pohyb koně vpřed. Tím od vás kůň získává souhlasné "ANO" a ví, že chcete, aby šel kupředu.
6. Kroky 1-4 opakujte jen tehdy, jestliže kůň ztrácí energii nebo zpomaluje.