Lonžování je užitečnou výcvikovou pomůckou. Nejde ovšem o „prohánění“ koně na lonži bez nějakého vyššího cíle, jak si mnoho lidí myslí. Naopak, má důležitý význam. Kůň se pohybuje na kruhu, v různých chodech, učí se být uvolněným na přilnutí, poslušný, uvolněný a chodit správně.
Pohyb na kruhu vyžaduje cvik
Práce na kruhu je pro koně důležitá. Obtížnost z hlediska rovnováhy je vyšší než pohyb přímý. Kůň se musí nejprve naučit svůj pohyb na kruhu vyvážit, cvičit příslušné svaly a jejich koordinaci, a až poté po něm můžeme chtít složitější práci.
K čemu slouží lonžování
Zahřátí a uvolnění
Dalším přínosem práce na kruhu je zahřátí a uvolnění koně před další prací. Cviky, které po koni budeme chtít pod sedlem, bychom mu první měli „vysvětlit“ na lonži.
Nácvik spolupráce s člověkem
Mladá koně se na lonži učí respektu a poslušnosti, zvykají si na práci s člověkem. Na lonži nacházejí rovnováhu ve všech chodech a postupně se uvolňují. Koně zvykáme na pobídky, nejprve hlasové. Správná práce na lonži podpoří vývoj svalů. Práce na kruhu se zpočátku může trénovat ve dvou. Jeden člověk (lonžér) stojí uprostřed a pomocník koně navádí na kruh.
Způsob pohybování koně
Lonžování nám může pomoct koně vypohybovat po nemoci nebo úraze, předtím, než si na něj sedneme, a v případech, kdy na něm nemůžeme jezdit. Samozřejmě při zdravotních potížích koně dodržujeme pokyny veterináře ohledně správného pohybování.
Pomůcky k lonžování
Pohyb koně usměrňujeme pobídkami a také pomůckami k lonžování. Jedná se především o lonž. Ta by měla být pokud možno bavlněná, s délkou 10 metrů. Na jednom konci má karabinu a na druhém smyčku, a tento konec drží v ruce lonžér. Lonž se připíná na lonžovací ohlávku vybavenou obnoskem, nebo na uzdečku s udidlem. Udidlo by mělo být vybaveno gumovými kroužky proti posunu v koňské tlamě. Další pomůckou je lonžovací bič.
K lonžování využíváme často obřišník, sloužící k upevnění vyvazovacích otěží, chambonu, gogue nebo lonžovacího postroje. Chambon a gogue brání nežádoucímu zvedání hlavy koně. Speciální postroj se používá zejména při výcviku voltižních koní, protože přiměje koně, aby cválal s podsazenou zádí.
Lonžování je třeba kombinovat s dalšími metodami výcviku. Koni dopřejeme dostatek volného pohybu, a s lonžováním to nesmíme přehánět, aby koni místo prospěchu neuškodilo.