Ježdění na koni vyžaduje speciální výbavu, i když můžete vídat jezdce i bez ní. To se týká především rekreačních jezdců, sportovní jezdci mají vždy výbavu povinnou. V parkuru je povinná přilba, v nižší drezuře také, ve vysoké drezuře je k fraku požadována buřinka nebo klobouk. Pro rekreační jezdce je povinná akorát přilba pro děti do 18 let.
Jezdeckých přileb se vyrábí mnoho druhů, z různých materiálů a cenově se také velmi liší.
Westernoví jezdci přilby nenosí, mají místo toho kovbojský klobouk stetson. Ten bývá kožený a horní část jezdce může trošku ochránit při pádu, ale samozřejmě do ochrany přilbou to má daleko. Stetson má mnohá využití. Chrání kovboje před sluníčkem i před deštěm a ve volné divočině umožňuje nabírat vodu z řek.
Co se týká krku, žádný chránič kolem něj neexistuje. Vyrábí se celkový chránič na páteř, tzv. páteřák, a nebo chránič celého trupu, jezdecká vesta. Páteřáky jsou pohodlnější a umožňují i větší pohyblivost, ale vesta zase chrání i vnitřní orgány. Ovšem končí u krku, takže krční obratle nechrání. také se stalo, že příliš tvrdá vesta se naopak zabodla při pádu jezdci pod žebra a jedno zlomila. Takže se doporučují ne tak tvrdé vesty. Navíc se v nich můžete i lépe pohybovat. Je však pravdou, že vás vesta ochrání před poraněním míchy páteře, zlámáním všech žeber a poraněním vnitřních orgánů, pokud jste koněm zavaleni nebo na vás spadne překážka, kterou kůň porazil.
Oblečení vrchní části těla se nosí libovolné. Tílka, trička, mikiny. Na závody sako nebo frak. To záleží na pravidlech dané soutěže. Westernoví jezdci nosí košile, v nepříznivém počasí velký těžký nepromokavý kabát.
Další poměrně důležitou součástí vybavení jezdce jsou rukavice. Vyrábějí se různé druhy, já kdysi měla rukavice, které byly na vnitřní straně osázené malými výstupky, aby neproklouzávaly otěže. Většinou bývá vnitřní strana zesílena. U koně tvrdého v hubě, který rád tahá za otěže a pokládá se do nich nebo je s oblibou vyškubává jezdci z rukou, rukavice určitě oceníte a ušetříte si spálenou a odřenou kůži.
Dále tu máme jezdecké kalhoty. Vyrábějí se se švem na vnější straně, aby neodíraly nohy jezdce. Jezdeckých kalhot je více druhů. Prvním jsou rajtky. Ty jsou určené do vysokých jezdeckých bot nebo chapsů. Proto se dole zužují a nedosahují až ke kotníku. Rajtky bývají opatřeny minimálně na vnitřní straně kolen koženými nášivkami, ale vyrábí se i kalhoty s celokoženým sedem, kde se kůže táhne od zadku až po lýtka, kde končí. Kůže by měla pomoci přilepit sed do sedla, ale pokud jste začátečník, drncat budete s kůží i bez... Pro běžné ježdění se mohou používat rajtky jakékoli barvy, pro závody se používají výhradně bílé.
Dalším typem jezdeckých kalhot jsou pantalony. Vypadají jako rajtky, ale liší se v nohavicích, které nejsou mrkvovitého tvaru, ale jsou lehce rozšířené. Nepoužívají se žádné návleky, pantalony mají kůži až dolů ke konci nohavice. Kůže může začínat u kolen, ale také kolem zadku.
Westernoví jezdci nosí džíny.
Nezbytnou součástí výbavy jezdce jsou chrániče lýtek. Třmenové řemeny mohou lýtko štípat, skřípnout a pak se vytvoří velké červené bolestivé jelito. Proto se vyrábí mnoho druhů návleků, které lýtko chrání. Nejznámější jsou minichaps, kterým ale běžně říkáme chapsy (čapsy), i když ty pravé chapsy vypadají ještě trochu jinak. Chapsy se vyrábějí na zip a je velmi mnoho druhů. Vyrábějí se z jemné kůže, velurové kůže, prací kůže, nebo jemného semiše. Dalším typem jsou kožené závodní chapsy, které již vypadají reprezentativněji. Materiál jemná leštěná vepřovice. No a nakonec se ještě můžete setkat s návleky čistě látkovými bez zipu. Westernoví jezdci používají dlouhé chapsy buď s třásněmi, nebo bez nich. Jejich chapsy jsou uzpůsobené nepříznivému počasí, aby jezdec nepromokl, obepínají celé nohy kromě rozkroku a pozadí.
Jezdecké boty. Opět se vyrábí vícero druhů. Dělí se na letní a zimní, kdy letní jsou užší s menším vzorkem, zimní jsou mohutnější a větším vzorkem podrážky. Nejčastěji používané jsou perka. Černé, nízké kožené kotníčkové boty s malým podpatkem. Nosí se k pantalonům nebo chapsům. Tyto boty mají úzkou špičku, aby se vešli do třmenů a podpatek brání sklouznutí třmenu za patu, což je velmi nebezpečné pro případ jezdcova pádu, protože by se mu noha zasekla ve třmeni a jezdec by byl tažen koněm po zemi. Perka mohou být šněrovací, ale často jsou oblíbená ta, do kterých jen vklouznete, bez šněrování.
Dalším typem bot jsou vysoké jezdecké boty. Pokud má jezdec na noze sportovní kožené chapsy a perka, vypadá to z dálky stejně. Tyto boty jsou úzké, vysoké ke kolenům a na jejich nazouvání a zouvání je potřeba k tomu určených pomůcek. Vysoké jezdecké boty jsou dvojího druhu. Gumové a kožené.
Westernový jezdci nosí středně vysoké boty do půli lýtek, muži nižší, ženy i vyšší, vypadající jako kozačky. Špičku mají také užší a mají trochu vyšší podpatek, než boty výše uváděné. Výška těchto bot ale není vidět, jezdci přes ně natahují džíny, takže bota je vidět od nártu. Boty mohou být na lýtku zdobené.
Dále k výbavě jezdce patří bičík nebo tušírka. Bičík se používá na parkuru, tušírka v drezuře. Rekreačně můžete používat co chcete. Bičík je kratší a je jinak zakončen než tušírka. Buď může mít na konci malou koženou plácačku, nebo může mít konec ohebný se šňůrkou. Tušírka je dlouhá, aby dosáhla za sedlo. Na konci má malinký chlupatý střapec. Potom se ještě můžete setkat s honáckým bičem, který je dlouhý, kožený a když to umíte, tak i práská.
Jiný druh biče je lonžovací bič, který používá lonžér ze země. Je nejdelší z klasických bičů. Slouží k pobízení koně pohybujícího se na kruhu ze země.
K pokročilým jezdcům patří také ostruhy. Jezdec, který nemá plně pod kontrolou svoje holeně, kvrdlá s nimi při pohybu koně a drží se lýtkami koně, ostruhy mít nesmí, protože by mohl zranit jak koně (škrábnutím), tak sebe (pádem ze škrábnutého koně). Ostruhy se dnes používají tupé s otáčecím kolečkem, westernoví jezdci mají hrany ostřejší.
Jezdecké oblečení na anglii a western
Slouží jezdci k bezpečnější a pohodlnější jízdě na koni.
Jezdecké helmy
|
|
Bundy – nepromokavé, zateplené a další
|
|
Jezdecké košile
|
|
Bezpečnostní vesty
|
|
Weternové kabáty
|
|
Jezdecká saka – na závody
|
|
Rajtky
|
|
Chapsy – dlouhé westernové nebo minichapsy
|
|
Klobouky
|
|
Obuv – nízké perka, westernová obuv, jezdecké holínky a další
|
|
Jezdecké rukavice
|
|