DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Westernové sedlo

Asi každý viděl někde westernové sedlo. Přinejmenším v mnohých filmech o divokém západu. Pokud se řekne westernové sedlo, asi si každý vybaví něco jiného. Někdo, krásně zdobené sedlo, jiný naopak sedlo honáka dobytka z hladké kůže, které je zašlé po mnoha tisících mil. Westernová sedla se od ostatních sedel liší v mnoha parametrech. Mohou se lišit bohatým zdobením, sedlovou hruškou, tvarem třmenů apod. Především to je celkový nezaměnitelný vzhled a tvar, který jasně odlišuje sedla westernová od ostatních typů sedel. I když každé westernové sedlo nemá hrušku, každý jistě pozná, že se jedná právě o westernové sedlo. Tímto se dostáváme k vlastnímu dělení westernových sedel. Westernová sedla lze třídit podle několika kriterií. Například dělení podle použitého materiálu: na sedla vyrobená ze syntetických materiálů nebo sedla vyrobená z kůže, sedla zdobená (na show nebo přehlídky) nebo sedla bez zdobení (pro rekreační ježdění). Rozdělení sedel podle výrobce nebo podle typu výroby (ručně vyrobené sedlo X továrně vyrobené sedlo) a dělení podle využití.

Dělení westernových sedel podle jejich využití vychází z požadavků pro daný typ westernového sedla. Sedla jsou konstruována tak, aby se co nejlépe svým tvarem a vlastnostmi hodila pro jejich využití. Sedla: pro práci na ranči, pro rekreační ježdění, pro distanční jízdy, jízdu mezi barely, využití při různých westernových show, přehlídkách apod.

 

image

 

Popis jednotlivých částí sedla


 

Fork - (vidlice) je označení pro přední část sedla.

Horn - je sedlová hruška. Většinou se vyrábí ručně z lojované kůže a je při práci s dobytkem dobrou pomůckou pro jezdce, aby se snadněji udržel v sedle. Během některých soutěžních disciplín je však výslovně zakázáno se hrušky dotýkat.

Fender - je jak třmenový řemen, tak bočnice sedla.

Tie-strap - kožený řemen, který se používá k dotažení podbřišníku, se nazývá tie-strap.

Tie-strap holder - to, co přebyde z tie-strap po dotažení podbřišníku, protahuje se skrz tie-strap holder.

Cinch - je podbřišník.

Back cinch - je zadní podbřišník, který se používá zejména pro disciplíny working cowhorse a cutting. Tento podbřišník zabraňuje zvedání zadní části sedla při prudkých pohybech koně.

Rigging dee - je kovový kroužek, který spojuje sedlo a tie-strap.

Seat - je posedlí, tj. místo, kde by měl jezdec sedět. Posedlí je často zhotoveno ze semišové kůže, aby povrch byl drsnější a jezdec tolik v sedle neklouzal.

Cantle - je zadní rozsocha sedla.

Back jockey a skirt - westernové sedlo nemá žádné sedlové polštáře a spočívá na částech zvaných back jockey a skirt.

Saddle strings - mohou se použít k připevnění nějaké věci k sedlu.

 

Typy westernových sedel


 

Australské sedlo – ideální pro dlouhé vyjížďky.

 

image
 

 

Reiningové sedlo - reiningové sedlo je určeno pro reining, ale lze ho používat pro všechny ostatní disciplíny. Toto sedlo je opravdové sedlo pro show. Je vyrobeno ručně a zdobeno stříbrnými plíšky (sterling). Reiningové sedlo je nejvhodnější pro trénink westernových koní. Toto sedlo je co možná nejvíce kontaktní, tak aby jezdec mohl pohodlně ovládat koně. Výborně se hodí i pro rekreační ježdění.

 

image
 

 

Sedlo pro cutting - cuttingové sedlo je typické plochým posedlím a vysokou hruškou. Cuttingová sedla jsou pracovní ranchovní sedla určená především k práci s dobytkem. Tato sedla poskytují jezdci velký prostor pro pohyb v sedle a pevné držení nohou ve třmenech.

 

image
 

 

Ropingové sedlo - ropingové sedlo se používá pro opravdovou práci na rančích (na lasování). Má silnější hrušku, je těžší a robustnější než jiná sedla. Ropingové sedlo je klasické pracovní sedlo určené k lasování a svou konstrukcí je ze všech westernových sedel nejpevnější a také nejtěžší. Výborně vyhovuje dlouhodobé denní práci na koni.

 

image
 

 

Barelové sedlo - barrelová sedla jsou určena pro rychlostní závody, jsou to nejlehčí westernová sedla. Umožňují pevnou oporu v přední rozsoše i pro záda jezdce. Jsou výborně použitelná i pro rekreační ježdění.

 

image
 

 

Trailové sedlo - jsou vzhledem často na hranici westernových a klasických(anglických)sedel. Tyto sedla jsou vždy velmi polstrovaná a opatřená všemožnými očky a úchyty na přivazování tábornické výbavy. Nesou název trailová protože se používají na několika denní turistiku. Hlavním požadavkem na trailové sedlo je pohodlnost pro jezdce, nízká váha a jednoduchost konstrukce.

 

image
 

 

Old timer sedlo - old timer sedla jsou sedla starých časů. Jsou to repliky historických sedel používaných ve zlatých časech divokého západu. Jsou výborná pro rekreační vyjížďky i pro pracovní použití.

 

image
 

 

All around sedlo - all around sedla jsou všestranná sedla jak pro sportovní použití pro technické disciplíny, tak pro rekreační vyjížďky. Tato sedla umožňují jezdci pevný a pohodlný sed.


 

 

image
 

 

Druhy třmenů

Flat bottom - třmeny typu flat bottom se používají pro drezurní a rychlostní westernové disciplíny. Nohy jezdce se zasouvají po nejširší část chodidla.

Oxbow - tento typ třmenů se používá při práci s dobytkem. Do třmenů typu oxbow se chodidlo zasouvá až po podpatek.