DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Rady a tipy jak vybrat správnou deku

 

Pokud se rozhodnete svého koně dekovat je potřeba dodržovat určité zásady, aby dekování mělo očekávaný efekt a vašemu koni přineslo požadovaný komfort. 

 

Příklady zadekování koní při různých venkovní teploty:

+ 5°C: nasrstěný kůň: žádná deka, ostříhaný kůň: lehká deka
0°C: nasrstěný kůň: lehká deka, ostříhaný kůň: středně těžká deka
- 5°C: nasrstěný kůň: středně těžká deka, ostříhaný kůň: těžká deka
- 10°C: nasrstěný kůň: těžká deka, ostříhaný kůň: těžká deka a podkladová deka
> -12°C: nasrstěný kůň: těžká deka a podkladová deka, ostříhaný kůň: zvažte větší zadekování koně, než pouhou těžkou deku a podkladovou deku

 

Deka má vzhledem ke svému specifiku účinek jak preventivní, tak i léčebný. 

Zabraňuje vzniku různých nemocí, ať se to týká nachlazení nebo podráždění povrchu kůže koně. Deka navozuje zvířeti lepší pocit a tím podporuje i jeho dobré psychické rozpoložení. Jedná se o nepříliš nákladnou investici, která vám do budoucna může ušetřit mnohonásobně více peněz. Zvažte, který typ deky se vám nejvíce hodí a alespoň ten pro každý případ zakupte. Jestli máte stáj blízko kravína, lze očekávat, že se bude okolo pohybovat i velké množství hmyzu, proto je dobrá síťová varianta. Pokud je stáj někde v horách, tak pořiďte koníkovi termovariantu, kterou často využijete.

Rovněž, pokud převážíte koně, tak je zapotřebí mu koupit nějaký obleček, který ho ochrání.

 

 

Zimní deky

Kteří koně se na zimu dekují?

Bývají to především koně, kteří i přes zimu podstupují intenzivní fyzickou zátěž. Důvod je jednoduchý. Během fyzického výkonu dochází ke zvýšenému pocení. Pokud má kůň hustou zimní srst, velmi pomalu schne, což může mimo jiné způsobit prochladnutí či svalové problémy. Proto se především sportovní koně nejvyšší výkonnosti na zimu stříhají, aby jejich výkonnost zůstalá konstantní a mohly se kvalitně připravit na nadcházející sezónu. Jsou také koně, kteří intenzivně pracují, ale jejichž majitelé je stříhat nechtějí. Zde přichází varianta začít dekovat koně lehčími dekami již na přelomu září/říjen a postupně navyšovat gramáž, aby zimní srst tolik nenarostla. Jsou i jiné důvody, proč koně dekovat, např. nemoc či stáří. 

Deky udržují koně v optimální teplotě a zajišťují jejich komfort. Zároveň ochrání před nepříznivými vnějšími vlivy – jsou nepromokavé a odolné proti větru, mají dostatečnou prodyšnost a odvádí vlhkost. Pokud je deka neprodyšná, ochrání bezpečně před vlhkostí z venku, ale zároveň nepropouští vlhkost od těla ven.

Pokud koně necháte nasrstit, a na hustou srst, která sama o sobě vyváří přirozenou velmi teplou „deku“, dáte v dobré víře ještě klasickou deku, srst (která pro zachování své izolační a hřejivé funkce potřebuje pracovat) se splácne a koni může být zima. 

Nejhorší variantou asi je, dávat deku nárazově. Pokud je kůň v zimní srsti, zvyklý být ve výběhu i v horším počasí a nedělá mu to problém, deka není potřeba. Když má majitel při náhlém ochlazení nebo zhoršení počasí pocit, že koni bude zima a dá mu deku (nejčastěji ještě jen tenkou pláštěnku, která nehřeje), spíš mu uškodí, než pomůže. 

Deky výběhové by měly patřit mezi nejpropracovanější deky, které je možné na trhu zakoupit. Jen se podívejme, jak se výrobci outdoorových bund předhánějí ve funkčních vlastnostech, materiálech, detailech a samozřejmě i ceně. Je velmi dobře, že stejný konkurenční boj již vidíme na trhu koňských dek. Hlavním úkolem výběhových dek je zajistit zvířeti maximální tepelný komfort (což znamená, aby mu nebyla zima, ale aby se také nepřehříval), chránit ho před vlhkem, umožnit maximální volnost pohybu a stabilitu deky na těle. Od výběhových dek dále očekáváme, aby byly co nejodolnější, co nejlehčí a co možná cenově nejdostupnější. Když se vrátíme ještě jednou k outdoorovým bundám, dobrou funkční bundu zakoupíte v řádech několika tisíc, proto počítejte s tím, že i do vynikající zimní deky bude nutné investovat.

Deky stájové jak již název napovídá, jedná se o deky používané ve stáji. Nejsou nepromokavé a v případě, že takovou deku použijete do výběhu hrozí, že se poměrně snadno poškodí, protože použité materiály nejsou pro pobyt ve výběhu dostatečně pevné (snadno se roztrhnou například o kámen při válení, o větev, neodolají také zubům výběhových kolegů), navíc pokud se například kůň vyválí v mokré trávě nebo blátě či louži, deka nasákne a bude pak na koni mokrá.  

Vrchní vrstva

Vrchní vrstva obvykle bývá ze 400-1200 denier (denier je jednotka vyjadřující jemnost; čím vyšší denier, tím je deka odolnější, ale pozor také těžší) polyesteru, polypropylenu nebo nylonu. Použitý vnější materiál má vliv na pevnost, nepromokavost, prodyšnost a termoregulaci. 

Zateplení = gramáž

Nejdůležitější vrstva z hlediska termoregulace. Deky rozdělujeme podle gramů izolačního materiálu (především polyesterová vlákna) na m2. Vývoj jde neustále vpřed, proto se každým rokem objevují nové a nové izolační materiály, které mají výborné termoizolační funkce a oproti přírodním materiálům jsou lehké a rychle schnou. 

Pokud převezmeme názvosloví ze zahraničí, můžeme obecně členit deky podle gramáže takto:

Lehké deky (light weight) – deky bez izolační vrstvy; maximálně s fleecovou podšívkou 

Střední deky (medium weight) – deky s izolační vrstvou 180-220g

Těžké deky (heavy weight) – deky s izolační vrstvou 300-500g

Zateplení spolu s tvarem deky, vnějším materiálem a dalšími faktory ochraňuje koně před chladem. Obecně řečeno, většině nestříhaných koní bude v chladných zimních měsících stačit deka se střední izolační vrstvou. Pokud koně stříháte, připravte se na fakt, že budete potřebovat deky s vyšší gramáží. Za zvážení stojí deky s krkem. Pokud máme venkovní ustájeni či ostříhaného koně, uniká nezakrytým krkem velké množství tepla. Na trhu nalezeme deky, ke kterým lze dokoupit krční díl a deky, které jsou z jednoho kusu materiálu a zajišťuje ochranu od hlavy až k patě. 

Vnitřní vrstva

Vnitřní vrstva je nejblíže koňskému tělu, proto by měla být co nepříjemnější, aby neodírala, měla by velmi dobře odvádět vlhkost od těla a měla by být maximálně prodyšná. Nejobvyklejším materiálem, který se používá jako vnitřní vrstva je směs polyesteru a bavlny (polycotton), u některých dek se také může objevit fleece. Čistá bavlna je příjemná, ale nesaje pot a špatně schne. U kvalitnějších dek se používají speciální technické materiály, jejichž hlavní předností je savost. 

Péče o zimní deky

Investice do zimní deky je nemalá, a aby deka vydržela co nejdéle, je potřeba se o ni náležitě starat. Po zimě je nutné deku vyčistit, řádně vysušit a uložit na suché místo. 

Odpocovací deky

Jsou deky určené k dosušení koně po práci, v nabídce máme deky ze slabšího i silnějšího fleecu a dvouvrstvé fleece deky, které jsou zejména vhodné pro ostříhané koně do chladného počasí.  Odpocovací deky jsou oblíbené také jako deky pro transport, pro tyto účely je vhodné koupit deku s křížovým zapínáním, aby z koně nespadla. 

Bederní deky   

Jsou speciální deky k upevnění za sedlo, k dostání jsou fleecové, softshellové, které jsou prodyšné, přitom neprofouknou a jsou voděodolné, a nepromokavé bederky, které jsou vyrobeny z membránových materiálů-jsou prodyšné a nepromokavé, můžete si vybrat variantu s podšívkou, nebo lehkou bez podšívky. 

Síťované deky

Jsou letní deky proti hmyzu, k dostání jsou deky klasického střihu přes záda a také speciální deky, které zakryjí před dotěrným hmyzem celého koně. Tyto deky jsou ideální pro koně trpící exémem a letní vyrážkou. Varianta síťové deky s fleecovým pruhem na zádech je velmi oblíbená jako letní transportní deka.

Kromě těchto základních kategorií je k dostání také mnoho specialit-prohřívací a magnetické deky, různé vesty pod deku, které slouží k tomu, aby koně deka neodírala, speciální deky do kolotoče, deky na hříbata, reflexní deky a další. 

Správná velikost deky

Aby deka plnila svou funkci, je nutné vybrat správnou velikost. V současné době výrobci udávají na dekách dva rozměry. První je délka zad měřená od kohoutku po kořen ocasu a druhá mnohem přesnější je celková délka koně od prsou po zadní nohy. Doporučujeme znát oba rozměry, protože pouhá délka zad může být nedostačující rozměr vzhledem k různým střihům dek a zvýšeným krčním částím. Nezapomínejme, že deka musí sedět ve všech směrech. Pokud deka nepřiléhá na tělo koně, nedochází k uzamčení tepla a naopak pokud je příliš malá, riskujete odření koně. Deku je nutné v každém případě vyzkoušet. Doporučujeme při zkoušení použít například prostěradlo, aby nedošlo k znečištění deky v případě nevhodné velikosti. 

Měření Vám zabere pár minut a usnadníte si tak práci při výběru správné deky, ktreá bude Vašemu koni dobře sedět.

K měření použijte krejčovský metr, nebo provázek.

Přiložte jeden konec metru do poloviny hrudníku Vašeho koně, odtud natáhněte metr přes břicho Vašeho koně, až k ocasu.

Ujistěte se, že je páska vedena vodorovně se zemí a že je vedena v nejširší části Vašeho koně.

Určete hodnotu na krejčovském metru nebo provázku. 1 cm = 0,39 palců.

Pokud Vám vyjde liché číslo, správnou velikostí bude o číslo větší deka označená sudým číslem.

Tuto techniku měření doporučujeme provádět ve dvou lidech. Správná velikost deky zajistí Vašmu koni dostatečný komfort, teplo a snižuje tak možnost odření z důvodu přílišného tření mezi dekou a srstí koně.

 
 
 

Tabulka velikostí dek:

palce cm

68 175

70 180

72 185

74 190

76 195

78 200

80 205

82 210

84 215

 

Délka zad koně:

- do 155 cm v kohoutku = 125 cm

- do 170 cm v kohoutku = 135 cm

- do 175 cm v kohoutku = 145 cm

- do 180 cm v kohoutku = 155cm

- nad 180 cm v kohoutku = 165 cm

Následná velikosti pro deku:

Délka zad

- 105cm => Celková délka deky je 155cm

- 125cm => Celková délka deky je 175cm

- 135cm => Celková délka deky je 185cm

- 145cm => Celková délka deky je 195cm

- 155cm => Celková délka deky je 205cm