DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Western

Tato disciplína je nejpopulárnější v USA, protože tam probíhalo období, které se western nazývalo. Vždyť USA nebylo nic jiného než „Divoký západ“. Western se ale velmi rychle dostává do Evropy. Po celé Evropě existují westernová městečka a ranče, kde se westernové ježdění učí a provozuje pro veřejnost. Stejně jako jiné sporty i westernové ježdění má určité disciplíny, které můžeme rozdělit na 4 hlavní skupiny: halter, drezura, rychlost a práce.

HALTER 

Posuzují se chody koně v kroku a klusu. Dále se hodnotí stavba těla a charakter.

Showmanship at halter - 

Zde se hodnotí zručnost a profesionalita účastníka, tedy nehodnotí se kůň jako takový. Porota posuzuje upravenost koně a schopnost účastníka prezentovat sebe a svého koně.

DREZURA 

Dělí na 5 kategorií: western pleasure, western horsemanship, western riding, trail a reining.

Western pleasure 

Kůň musí dávat najevo radost z jízdy, jak už napovídá sám název disciplíny (pleasure = potěšení, radost). Účastníci jezdí společně v jedné aréně a musí na levou i pravou ruku předvést walk, jog a lope. Jezdci musí držet otěže stále v jedné ruce a nesmějí ruce měnit. Volnou rukou se nesmějí dotýkat sedla. Porota posuzuje, zdali se kůň chová klidně a jak rychle reaguje na pomůcky jezdce.

Western horsemanship 

Zde se posuzuje držení těla a jezdecká vyspělost jezdce. V této disciplíně existují dvě části: individuální úloha a společná úloha. Během té individuální musí jezdec absolvovat parkur. Během společné části musí všichni účastníci předvést své koně v základních chodech, tj. walk, jog, lope. Porota posuzuje sed a držení těla jezdců, způsob, jakým udílejí pomůcky koním, a celkový dojem, který dvojice vytváří.

Trail

Tato disciplína je vlastně parkur, který se skládá z různých překážek, které jezdec může potkat v přírodě. Např. ohradu, v níž jsou dvířka, která musí jezdec nejprve otevřít a zase zavřít, na zemi položené kladiny do tvaru písmene " L" , mezi kterými musí jezdec s koněm projít couváním, kladina, přes kterou musí jezdec překročit směrem do strany, potok, přes který je postaven dřevěný úzký most.

Reining

Při reiningu jezdec předvádí schopnost maximálního ovládání koně při různých pohybech. Jezdec absolvuje zkoušku, ve které musí předvést různé cviky, např.: stops-zastavení, spin, rollbacks, překroky a kruhy ve cvalu.

 

RYCHLOST

Rychlostní závody westernu mají dvě možné disciplíny: barrel race a pole bending.

Barrel race

Při této hře jezdec musí s koněm projet kolem třech barelů sestavených do trojúhelníku. Kolem každého barelu musí udělat kolečko.Vyhrává ta dvojice, která má nejlepší čas průjezdu. Účastníci se smějí barelů dotknout, ale pokud ho převrátí, započítává se k času 5 vteřin navíc.

Pole blending

Při této disciplíně je opět testována také obratnost. Pro tuto zkoušku se postaví do řady za sebou 6 tyčí. Vzdálenost mezi jednotlivými tyčemi je 7 m. Jezdec s koněm musí prokličkovat kolem každé tyče od konce na začátek. Potom se obrátí a jede znovu nazpátek a na konci se vrátí podél všech tyčí. Za poraženou tyč se přičítá 5 trestných vteřin.

PRÁCE

Jízda na koni ve westernovém stylu vyniká nejlépe, když pozorujeme jezdce s koněm při práci s dobytčím stádem. V kategorii práce rozlišujeme následující části: working cowhorse a cutting.

Working cowhorse

Zde musí kůň projevit svou schopnost zvládat práci na ranči, projevit nejen reiningové kapacity, ale také ukázat, že má vlastnost zvanou " cow sence" . To znamená, že kůň je schopen rychleji myslet a manévrovat nežli telata a krávy ve stádě. Závod se skládá opět ze dvou částí: dry work, který je bez stáda a podobá se zkoušce reiningu, a fence work, to je opravdová práce se stádem. Při fence work se do arény vpouští tele. Kůň musí udržet tele pod kontrolou na krátké stěně arény a následně dvakrát přehnat podél dlouhé stěny. Nakonec musí tele nahnat doprostřed arény a jednou kolem něho objet kruh v obou směrech.

Cutting

Při cutting musí jezdec s koněm odpojit jedno předem určené tele ze stáda a udržet ho mimo něj.

CHODY

Walk - vlastně obyčejný krok.

Jog 

klidný uvolněný klus.

Lope 

krátký cval.

Přechody 

změny chodů z rychlejšího na kratší ( Jog / Walk), nebo z pomalejšího na rychlejší ( Walk / Jog)

CVIKY

Ve westernovém ježdění je spousta různých cviků. Některé z nich: rollback, ježdění na kruzích, změna cvalu,, spin, couvání, sliding stop.