DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Stejně jako jiná zvířata, i koně trápí vnitřní parazité. Osidlují především jejich trávicí trakt. Zvíře zcela bez parazitů pravděpodobně nenajdeme a je proto potřeba proti nim efektivně bojovat. Odčervovací program patří mezi základní součást managementu chovu koní a udržení jejich dobrého zdraví.

Parazité se přichycují na stěnu vnitřních orgánů, převážně střeva a žaludku, aby nemohli být unášeni posunem tráveniny a vylučovanými sekrety. Sají krev z dostupných cév a ubírají zvířeti živiny. Oslabují jej a mohou být příčinou různých zdravotních komplikací, způsobují dokonce i koliky, neprůchodnost střev, neprůchodnost cév, průjem, v dýchacích cestách kašel a ztížené dýchání.

Jak probíhá nakažení parazity

Nákaza parazity probíhá většinou alimentární cestou, tedy trávicím traktem. Kůň parazity pozře, nejčastěji se nakazí na pastvině. Proto je velmi důležité nezanedbávat péči o pastviny, sbírat trus, udržovat je v čistotě, sekat, nemít na malé ploše příliš mnoho zvířat a v ideálním případě pastviny prostřídávat.

Vajíčka parazitů jsou vylučována v drtivé většině případů trusem koní nebo i jiných zvířat, které se na pastvině mohou vyskytnout (kozy, krávy, ovce, divoká zvířata). Vajíčka bývají velmi odolná a v neaktivní formě vydrží dlouhou dobu a čekají na své hostitele nebo mezihostitele. V ideálních podmínkách se vylíhnou larvy. Ty se často přesouvají na vrcholky stébel trav. Spolu s trávou je pak kůň pozře. Larvy z trávicího traktu pronikají do krve a krevním řečištěm putují do cílových orgánů, kde parazitují.

Nejčastější parazité koní

Koně nejčastěji napadají velcí a malí strongylidi, škrkavky, tasemnice, plicní červi, roupi a střečci. Každý z těchto parazitů má jiný vývojový cyklus a ke svému životu a množení potřebuje trochu jiné podmínky. Kůň může být napaden jedním druhem, ale i více druhy parazitů zároveň. Abychom zjistili, proti kterým parazitům máme bojovat, je dobré provést koprologické vyšetření trusu.

Příznaky napadení parazity

Na koni většinou infekci parazity nepoznáme pouhým okem. Můžeme najít parazity v trusu, všimnut si při masivním napadení je příznačná horší kondice koně, hubnutí, zhoršení stavu srsti, kašel, otoky, průjem, zácpa, kolika, drbání ocasu. Nejspolehlivější diagnostickou metodou bývá už zmíněné koprologické vyšetření.

Léčba a prevence

Nejlepší prevencí je preventivní odčervování všech koní ve stádě vhodnými antiparazitiky v dostatečné dávce, aby nedošlo k poddávkování. Další variantou je kombinace koprologického vyšetření a cíleného odčervení.

Kůň napadený parazity se musí odčervit vhodným přípravkem. Využívají se anthelmintika, většinou se širokým spektrem účinku. Odčervení je nutno v pravidelných intervalech opakovat. Nejčastěji se využívá forma pasty v plastovém jednorázovém aplikátoru, další variantou jsou sypké preparáty nebo tablety. O nejvhodnějším přípravku je třeba se poradit s veterinářem. Doporučuje se střídat antiparazitika vždy po roce, aby se zabránilo rezistenci. Příliš častá nebo méně častá obměna nejsou žádoucí.

Odčervovací pasty

Panacur, Noromectin, Noromectin Duo, Equimax, Equiverm, Equest, Equest Pramox, Equistrong