DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Stříhání koní

 V zimě koni naroste hustá srst, která ho chrání před nepříznivým počasím v zimě. Kůň s hustou srstí, který vykonává více než lehkou práci, se zbytečně moc potí a v důsledku toho může prochladnout, ztrácí kondici a necítí se dobře. Stříhání koně tyto problémy odstraňuje a také zjednodušuje udržování koně v čistotě. Ostříhaného koně ale musíme proti zimě chránit dekou a pokrývkou. Pokud ostříhaný kůň běhá celý den v ohradě, měl by mít na sobě celkovou pokrývku těla.


Základní střihy

Ostříhané partie jsou vyznačeny červenou barvou.

1. střih: Neck and belly clip (krk a břicho)

Tento střih sahá v různé míře až na břicho koně. Koně prakticky neomezuje v pobytu ve výběhu, kůň ani nepotřebuje deku - množství ostříhané srsti je minimální. Vhodné pro majitele, kteří nemají přes zimu sportovní ambice, kůň nebude pravidelně pracovat. Přesto se i při občasné práci hodně potí, což je pro majitele především po ježdění velmi časově náročné. Je zajímavé, že i takovéto minimální ostříhání snižuje potivost koně na okolních neostříhaných partiích - tedy kůň se při tomto střihu bude méně potit na krku a loktech. Také je vhodné pro koně, kteří jsou stříháni poprvé, je to velmi rychlý střih, který koně neznechutí.

Střih 2: Neck and belly plus top of front legs removed (krk a břicho plus vršek předních končetin)

Tento střih navazuje na předchozí, platí pro něj i stejná pravidla. Při tomto střihu jsou ostříhány lokty koně, tedy i vnější strana nohou. Střih nevyžaduje dekování. Oba střihy jsou vhodné i pro kopavé koně, kteří útočí zadníma nohama.

Střih 3: Bib clip (bryndáček)

Další z „minimálních" střihů, nepotřebuje dekování, určen pro koně s malou zátěží nebo pro koně poprvé stříhané. Je vystříháno pouze hrdlo a prsa. Střih na krku mohu rozšířit a nechat neostříhanou např. pouze polovinu krku.

Časová náročnost těchto tří střihů je max. 10-20 minut, dle chování koně.

4. střih: Apron clip (zástěra)

Tento střih zdůrazňuje ostříhání lokte a oblasti podbřišníku, u nás není moc využívaný. Majitelé hunterů v Anglii ho využívají v mnohem větší míře - často mnohem více ostříhají i krk. Střih stále nevyžaduje dekování, je však vhodné brát ohled na počasí - kůň má ostříhaná prakticky celá prsa.

Střih 5: Irish clip (irský střih)

„Irský" střih pokrývá partie, které se nejvíce potí. Kůň by už měl nosit při nepříznivém počasí aspoň lehkou deku, která chrání přední část trupu koně. Výborný střih pro koně, kteří nepracují nijak intenzivně, ale přesto při nárazové větší zátěži nedochází k výraznému pocení. Může být také využit jako první zimní střih, když kůň začíná postupně pracovat. Při dalším zvýšení zátěže a opětovném stříhání může být použit některý z následujících střihů.

Časová náročnost: do 20 minut.

Střih 6: Low trace clip (nízký střih)

Tento střih jako první pokračuje až na záď, tedy může být využit jen u koní, kteří se nebrání stříhání na zádi. Může být v mnoha variantách - u tohoto střihu je možné opět ostříhat více krk nebo naopak nechat neostříhané břicho. Neostříhané břicho necháváme i koním, trpícím na zácpové koliky - srst na břiše udržuje zažívací ústrojí v teple. Pokud je ostříhána jen malá část boků a zádě, břicho neostříhané, tento střih nevyžaduje dekování nebo pouze lehkou deku. Opět vhodný pro koně v základní tréninkové přípravě.

U střihů pokračujících na záď je dobré dodržet rovnoměrnost - tedy mít ostříhanou pravou a levou polovinu koně stejně - ve stejné výšce. Je několik možností, jak toho docílit. U střihů, které jsou stříhány tak nízko, jako je tento, se ostříhá linii lokte a vede se jedním plynulým, dlouhým tahem až na záď. Dále se ostříhá srst na stehně až pod ocas. Podle jednoho ostříhaného stehna ostříháme i druhé stehno. Z druhé strany koně opět ostříháme loket a znovu strojkem uděláme jeden dlouhý, plynulý tah až na záď - kde ale už máme vystříhané místo na stehně, podle kterého můžeme srovnat střih. Řídíme se pravidlem stříhat raději níž k břichu, protože střih vždy můžeme poupravit stříháním výš po žebrech podle druhé půlky koně. Naopak zbytečně vysoko ostříhané boky koně už zpětně srstí nedolepíme...

Druhou možností (kterou využíváme především u následujících dekových střihů, je naznačení křídou (nefunguje u světlých koní :-) a vzájemné porovnání pravé a levé poloviny koně. Také je možné vzít si provázek a změřit si, jak nízko např. od kohoutku či páteře vede linie střihu po bocích koně.

U střihů, kde zbývá jen málo srsti (jen deka na zádech) můžeme výšku ostříhání i kontrolovat ze stoličky, když stojíme nad koněm. Všeobecně je střihač schopný porovnat střih pouze částečně - při pohledu zepředu (stojí u prsou) nebo pohledem za zádí koně. Hodně pomáhá právě to vystříhání pod ocasem - určí to celou linii střihu po trupu koně.

A když se to náhodou nepovede, nikdo není dokonalý. Uklidněte majitele koně, že jeho koně z obou stran stejně nikdo nikdy neuvidí. Případně navrhněte nějaký střih s linií, která jde výše, a střih pečlivě srovnejte. Neúčtujte přirážku za větší ostříhání ;-).

Střih 7: Medium trace clip (středně vysoký střih)

Jeden z prvních „dekových" střihů. Ostříhaná je prakticky polovina trupu, záda a krk ponechány v teple. Tento střih už vyžaduje dekování, kůň ale v dece snese ve výběhu nepřízeň počasí - nemusím tedy krátit jeho pobyt ve výběhu při nepříznivém počasí. Zadní slabinu můžeme vystříhat i výše, popřípadě střih celý upravit a plynule vystříhat celý slabinový vír. Takto ostříhaný kůň snese plnou zátěž. Vhodné pro koně náchylnější k prochladnutí, bolestem zad a krku, svalové ztuhlosti.

Střih 8: High trace clip with half the head clipped (vysoký střih s ostříhanou polovinou hlavy)

U tohoto střihu zasahuje ostříhaná zóna až na hlavu, je více vystříhán i krk. Zajímavé je, že v ČR není příliš v oblibě poloviční střih na hlavě. Takto rozpůlené ostříhání hlavy stále udržuje hlavu koně v teple, partie, které se nejvíce potí, jsou ostříhány.  Dekování je zde nutností, podle velikosti ostříhané partie krku už je třeba pohlídat i pobyt koně ve výběhu.

Střih 9: The chaser clip (dostihový-steeplový střih)

Tento střih také není u nás příliš využívaný, hlava je ostříhána celá, krk z větší části, deka na zádech. Majitelé raději sáhnou v tomto případě po ponechání srsti na hřbetě (deka), celém ostříhaném krku a neostříhané hlavě. Kůň snese sportovní zátěž, krom dekování kůň nemůže pobývat ve výběhu při silných mrazech či nepřízni počasí příliš dlouhou dobu. Stále je na zádi koně prostor pro různé ornamenty a symboly :-).

Časová náročnost dekových střihů: 40 minut u klidných koní.

Střih 10: Blanket clip with half the head left un-clipped (deka s neostříhanou polovinou hlavy)

Velmi oblíbený střih v našich krajích. S tím rozdílem, že koním nestříháme hlavu z poloviny. Kůň je krom hlavy, končetin a deky na zádech ostříhán celý. Tento střih vyžaduje zvýšenou pozornost ohledně prochladnutí koně. Tedy je nutné upravit pobyt ve výběhu a pečlivě dekovat, kůň může už mít i více dek najednou.

Střih 11: Hunter clip (honební střih)

Střih pro „sporťáky". Na trupu se nechává pouze oblast sedla, Majitelé často nechtějí stříhat hlavu - je to obecně velmi nebezpečná partie, mnoho koní nesnáší stříhání hlavy a vibrace strojku okolo uší a očí. Končíme tedy střih krku u žuchvy a za ušima, podél čelistí koně vystříháme elegantní oblouček, který kopíruje linie hlavy (foto v minulém díle).

Takto ostříhaní koně se přes zimu účastní soutěží a jejich majitel musí striktně omezit jejich pobyt ve výběhu, při nepříznivém počasí obzvláště. Naštěstí byly vynalezeny deky „s límcem", které takto ostříhaným koním mohou prodloužit pobyt venku bez rizika prochladnutí. Pro krokování před prací a po práci je dobré na koně hodit lehkou odpocovací deku přes záda, aby kůň byl stále v teple i při práci.

Tento střih má ještě další využití - pokud stříháme pozdě ( poslední únorový termín) a je jasné, že budeme zasahovat do rostoucí letní srsti, volíme tento střih. Případné linie střihu v letní srsti budou minimálně nápadné, múžeme i nohy ostříhat do poloviny.

Časová náročnost: 40-50 (60) minut, záleží na tom, zdali je stříhaná i hlava (nohy).

Střih 12: Full clip, leaving main and tail with "v" (kompletní ostříhání koně, ponecháno "V" u hřívy a kořene ocasu)

Kompletně ostříhaný kůň - zůstává pouze trojúhelník na kořeni ocasu a kohoutku, někdy ani to ne. V zahraničí pro koně v plné závodní zátěži, u nás spíše pro výstavní koně, kteří absolvují výstavy před výměnou zimní srsti za letní. Nevhodné je takového koně pohybovat venku, když je sníh s krustou - dochází k pořezání spěnek. Kůň vyžaduje teplou stáj, více dek současně, včetně zabandážování končetin teplými bandážemi. Pobyt ve výběhu je striktně omezen - takto ostříhaní koně v zimě často vůbec ven nechodí. Jakýkoliv pobyt mimo stáj (ježdění,....) vyžaduje aspoň teplou odpocovací deku.